Kediniz Evde Yalnızken Can Sıkıntısını Nasıl Önlersiniz?

İnsan uzaktayken kedi oynayacak – kediniz ne tür bir belaya bulaşacak?

0 30

Kediniz düzenli olarak evde yalnız bırakılırsa ve oynayabileceği başka bir kedisi yoksa aşırı derecede sıkılabilir ve yalnız kalabilir. Ve bu duygular, eve döndüğünüzde sahip olacağı tüm bastırılmış enerjiyle birleştiğinde, saldırgan veya yıkıcı davranışlara yol açabilir.

Bu sorunu çözmek için atabileceğiniz adımlardan biri, kedinizin seveceği doğru oyuncakları bulmaktır. Bunlar sadece siz yokken dikkatini çekmeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda egzersiz yapmasına ve olumlu bir şekilde biraz enerji salmasına izin verecektir. Ancak, siz yokken kedinizi meşgul etmenin başka yolları da olduğundan emin olmalısınız.

Başlamak için birkaç ipucu öğrenmek için okumaya devam edin, ancak her kedinin bir birey olduğunu unutmayın, bu nedenle stresi azaltmak ve mutlu bir kediye dönmek istiyorsanız evcil hayvanınızın neyi tercih ettiğini bulmak zorunludur.

Kedicik Televizyonu

Kitty TV iki şeyden biri olabilir: kuşları, sincapları ve dışarıda dolaşan insanları izlemek için harika bir pencere kenarı ya da kedi dostu vahşi yaşam ve diğer evcil hayvanlar videolarını gösteren kendi televizyonunuz.

Kediniz sizinle oturmaktan ve televizyon izlemekten hoşlanıyorsa, özellikle hayvanlar sergileniyorsa, evde değilken açık bırakın, böylece meşgul olmak için birkaç dakikalık ilginç bir şov yakalayabilir. Hatta kediler için özel olarak oluşturulmuş DVD’leri bile satın alabilirsiniz.

Ayrıca, kedinizin saatlerce oturabileceği bir veya iki pencere olduğundan emin olun. Sadece dışarıda yapılan aktivite ile uyarılmakla kalmayacak, aynı zamanda biraz ılık güneş ışığı alacak ve bu da orayı kestirmek için mükemmel bir yer haline getirecektir.

Not: Kedinizin oturacak büyük bir pencere pervazı yoksa, iyi haber şu ki , pencereden dışarıdaki dünyaya bakarken dinlenmeyi seven kediler için tasarlanmış birçok pencere tünekleri var .

Duvar Tünekleri

Tünemişlerden bahsetmişken, kediler için yapılmış çok sayıda duvar tünemesi olduğunu biliyor muydunuz ? Bunlar evinizin herhangi bir yerine kurulabilir ve kedinize çok ihtiyaç duyulan egzersizi yapmak için başka bir yol sağlayabilirler. Unutmayın, evde yokken egzersiz yapabilmek ve oynayabilmek önemlidir. Kedinizin aktif kalmasına yardımcı olabilir, ki bu anahtardır ve ayrıca yapacak bir şeyler vererek zihnini meşgul edebilir.

Kediler için duvar tüneklerinin çeşitli stilleri vardır, bu nedenle en sevdiğinizi ve kedinizin en çok keyif alacağını düşündüğünüzü seçebilirsiniz. Örneğin, bazılarında saklanacak yerler ve hamaklar bulunurken, bazılarında kedinizin tırmanması için küçük merdivenler bulunur. Yükseklere ve birden fazla tünek seviyesine tırmanabilmek, yoldaşınızın harika hissetmesini sağlayacaktır.

Tek Başına Oynamak İçin Güvenli Oyuncaklar

İpler gibi yutulabilecek tehlikeli parçalar olabileceğinden, çoğu kedi oyuncağı yalnızca oyunu denetlemek için orada olduğunuzda kullanılmalıdır. Ancak piyasadaki bazı kedi oyuncakları, siz evde olmadığınızda kedinizi meşgul etmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Kedi nanesi dolu toplar ve peluş hayvanlar, kedinizin bulup üzerine atlaması için evin etrafında bırakabileceğiniz harika oyuncaklardır. Ancak yapboz oyuncakları da akıllıca bir seçimdir, çünkü evcil hayvanınız, içlerinde kilitli olan ikramları nasıl alacağını anladığı için daha uzun süre oyalayacaktır. Dokunulduğunda veya itildiğinde ses çıkaran oyuncaklar da evde yalnızken kedinizin sıkılmasını önlemek için iyi seçeneklerdir.

İpucu: İşleri ilginç kılmak için her gün dışarıda bırakılan farklı oyuncakları değiştirmeyi düşünün.

Akıllı Saklanma Noktaları

Bir sandalyenin üzerine battaniye örterek veya süpermarketten kağıt (plastik değil!) bir torba bırakarak saklanma yerleri oluşturulabilir. Kedinizin dalış yapıp “avını” avlayabilmesi için kese kağıdının içine veya sandalyenin altına bir oyuncak yerleştirin. Kedinizin bulması ve saklanması için dışarıda bir karton kutu bırakmayı bile deneyebilirsiniz. Siz evde yokken oynamak veya rahatlamak için kendi küçük sessiz alanına girebilmesi için içine bazı oyuncaklar veya yumuşak bir battaniye koyabilirsiniz.

Kedinizin evde yalnızken kendini güvende hissedebileceği alanlar oluşturmak için günlük eşyaları kullanmanın yanı sıra, mağazalardan satın alabileceğiniz birkaç yararlı ürün de vardır. Örneğin, saklanacak yerleri olan bir kedi ağacı, gitmek için iyi bir yoldur çünkü kedinize egzersiz yapma ve yüksek bir tünekte oturarak zaman geçirme şansı verir. Ya da kedinize evin etrafına kurabileceğiniz ve istediği gibi kullanması için birkaç kedi evi almayı tercih edebilirsiniz.

Kedi Tedavi Avı

Evin etrafına stratejik olarak gizlenmiş birkaç kedi maması bırakmak, kedinizi evde kendi başınayken mutlu etmenin başka bir yoludur. Etrafta dolaşırken en sevdiği ikramlardan birinin kokusunu alabilir ve onu beklemediği bir yerde bulması heyecan verici ve ödüllendirici olacaktır.

Dışarı Çıkmadan Önce Bir Oyun Seansı

İster günübirlik bir gezi için bir akrabanızın evine gidiyor olun, ister işe yeni gidiyor olun, kedinizi uzun süre evde yalnız bırakmadan önce, onu biraz yormak için onunla birkaç dakika oynayarak geçirin. Bu, özellikle heyecan verici oyun seansından sonra sakinleşmeye ve uzun bir şekerleme yapmaya hazırsa, daha sonra can sıkıntısının önlenmesine yardımcı olabilir.

Başka Bir Kürk Bebeği Evlat Edin

Birlikte oynayacak ve kestirecek bir kedisi olan bir kedi, tamamen yalnız kalan bir kediye göre can sıkıntısını çok daha kolay önleyebilir. Bu nedenle, evinizi başka bir kürklü bebeğe açabiliyorsanız, bunu yapmayı düşünün.

Ömürlük yuvalarını arayan pek çok barınak kedisi, yetişkin kedi ve yaşlılar arasında, mükemmel eşleşmeyi bulmak çok kolay. Ve birbirine eşlik eden iki veya daha fazla kediyle, can sıkıntısı ve bundan kaynaklanabilecek olumsuz davranışlar hakkında çok fazla endişelenmenize gerek olmayabilir.

Evet, Kediler Evde Yalnızken Sıkılabilir!

Sonuç olarak şudur: Kediniz ailesiyle vakit geçirmekten keyif alır ve evde yalnız kaldığında sıkılabilir, hatta endişelenebilir. Çalışırken veya sosyal etkinliklere katılırken saatlerce evden çıkmayı planlıyor olsanız da, tüylü arkadaşınızın siz yokken halinden memnun ve sakin kalmasını sağlamak için birkaç basit adım atmak akıllıca olacaktır. Ve eve döndüğünüzde, birbirinize tekrar sarılmak ve birlikte olmanın keyfini çıkarmak için bolca zaman harcayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama