Kediler mi Köpekler mi İnsanları Mutlu Eder?

Bu asırlık bir soru: Kediler mi yoksa köpekler mi insanları mutlu ediyor?

0 36

Köpek insanları elbette size bir köpeğin bir (wo)adamın en iyi arkadaşı olduğunu hatırlatır. Kedi insanları size, kedilerin asil hayvanlar olduğunu ve tanrıların kendileri tarafından her şeyin iyiliğini bahşeden olarak derecelendirildiğini hatırlatacaktır. Bir araştırmacı, gerçekten bir göz atmaya ve insanları en çok kimin mutlu ettiğini kesin olarak ilan etmeye karar verdi. (Spoiler: Köpek insanları şaşırmayacak.)

Evcil hayvan sahipliğinin pek çok inanılmaz avantajı olduğunu ve yaşam kalitemizi iyileştirdiğini gösteren çok sayıda araştırma var. Elbette, birinin avantaj olarak gördüğünü, diğeri bir zorunluluk olarak görebilir, bu nedenle evcil hayvanların hayatımızı daha iyi hale getirmek için tam olarak ne yaptığı konusunda kesin olarak belirli bir şey yoktur.

Bununla birlikte, evcil hayvanların zihinsel sağlığımızı nasıl iyileştirdiğine ve daha spesifik olarak, bir evcil hayvanın diğerine göre en büyük farkı yaratıp yaratmadığına bakabiliriz.

Dr. Brad Stennerson, Oklahoma Üniversitesi Danışmanlık Merkezinde çalışan bir psikologdur . Her köpek insanının her kedi insanına sorduğu (ve tam tersi) soruyu çözmeye karar verdi: Hangi evcil hayvan bizi en mutlu ediyor?

Kuşkusuz, Dr. Stennerson böyle bir soruyu gündeme getirirken tasasız bir yaklaşım benimsiyor, ancak araştırma konuya ışık tutacak şekilde mevcut. Yılanların, kertenkelelerin, kaplumbağaların, kurbağaların, örümceklerin, balıkların, dağ gelinciklerinin ve daha fazlasının sahiplerinin ruh sağlığını nasıl etkilediğini incelemeyi bıraktı, çünkü şu ya da bu şekilde gitmek için yeterli gerçek araştırma yok. Yerli kedilere veya köpeklere odaklanarak araştırmaları gözden geçirdi ve onları kısmen keyfi olan üç kategori üzerinden karşılaştırdı:

  • Evcil hayvanın rahatlık sağlama veya insanın ruh halini artırma yeteneği.
  • Evcil hayvana bağlanma ve sosyal bağlantı düzeyi .
  • Evcil hayvanın insan aktivite seviyesi üzerindeki etkisi.

Dr. Stennerson, bir insanın zihinsel sağlığı ve esenliği ile en doğrudan bağlantılı olma eğiliminde olduklarından, bunların hakim faktörler olduğunu düşünmektedir. Peki, araştırma ne dedi?

Bir köpeğin veya kedinin rahatlık sağlama veya ruh halini artırma yeteneği ile ilgili olarak, araştırma oldukça karışıktır. Bazı araştırmalar, kedi veya köpeğin evcil hayvan sahipliğinin daha düşük strese, daha düşük depresif sistemlere, daha az yalnızlığa ve daha iyi zihinsel sağlığa yol açtığını göstermektedir. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, ruh hali veya depresif belirtiler, stres seviyeleri veya yalnızlık duyguları ile evcil hayvan sahibi olmak arasında hiçbir ilişki göstermedi. Ortaya çıkardığı bazı araştırmalar, kedi sahiplerinin köpek sahiplerinden daha depresif olduğunu ve bazılarının köpek sahiplerinin kedi sahiplerinden daha depresif olduğunu gösterdi.

Dr. Stennerson, büyük olasılıkla, kedinin katıldığı her çalışmanın yalnızca kedinin tam olarak katılıp katılmamasına bağlı olduğuna dair yaygın bir inancı hesaba kattı. Köpeklerin (öksürük, öksürük) insanlarını memnun etmek için ellerinden geleni yaptığını bilerek, daha bilimsel faktörlere bakmak zorunda kaldı. Araştırma sonuçlarının bazı şişkinlikleri, depresyonu olan kişilerin orantısız bir şekilde evcil hayvanlara sahip olmaları (ya da sahip olmamaları) gerçeğine atfedilmiş olabilir ve bu da sonuçları etkileyebilir. Ölçme araçları farklı kişiler için farklı şekilde ölçülmemiş olabilir. Bir köpeğe hayranlıkla bakan bir mırıltı gibi basit şeyler de ölçülemez faktörler olabilir. Bu sebepler ve daha fazlası için Dr. Stennerson, hem köpeklerin hem de kedilerin evcil hayvanlarının ruh halini ve konfor düzeyini artırmada ve eşit derecede faydalı olduğunu beyan etti.

Bir köpeğin bağlanma düzeyinin ve sosyal bağlantının bir kedinin insanlarıyla olan ilişkisinden nasıl farklı olduğuna gelince, durum biraz daha açıktı. İnsanlar olarak bağlantı kurmak için kabloluyuz ve genel olarak Dr. Stennerson, sağlıklı bağlanmaların bizi daha mutlu ettiğine inanıyor. Bu faktörde önemli olan evcil hayvanlarımızın başkalarıyla bağlantı kurmamıza nasıl yardımcı olduğudur.

Bu durumda, evcil hayvan sahipliği bizi genellikle diğer insanlarla daha fazla ilişki kurmaya zorlar. Genel olarak konuşursak, bu bağlantı daha anlamlı bağlantılar kurmamıza yardımcı olur ve bu bağlantılar bizi daha mutlu eder. Köpekler ve kediler arasındaki seviyeler söz konusu olduğunda, köpek insanlarının daha fazla dışarı çıkma ve köpek parkında, eğitim sınıflarında, mahalle yürüyüşlerinde bağlantı kurma eğiliminde olduğu oldukça açıktır. Bu bağlantı tipik olarak daha sağlıklı yaşam eğilimleri sağlar.

Bu bağlantı fırsatlarının çoğu köpek merkezli olduğundan (gizli kedi parkları yoksa ve onların insanları akın ediyorsa ve biz farkında değilsek), Dr. Stennerson köpeklerin genellikle bizi daha fazla meşgul olmaya yönlendirdiğini söyledi ve bu kategoride , köpekler ruh sağlığımız için daha iyidir.

Etki düzeyine bakan son kategoride, kanıtlar en çok eziciydi. Artan aktivite, fiziksel sağlık için olduğu kadar zihinsel sağlık için de önemlidir. Daha aktif olmak, Davranışsal Aktivasyon olarak adlandırılan depresyon için bir terapi stratejisidir. Fiziksel olarak daha fazlasını yaptığımızda, daha iyi hissederiz. Bu özellikle depresyonda olduğumuzda geçerlidir.

İnsanlar köpekleriyle kedilerinden daha fazla fiziksel aktivite yapma eğilimindedir. Bu sadece gerçek. Elbette, kedilerini her ‘yürümeye’ götürdüklerinde cinayete teşebbüs etmekten bir şekilde kaçan bir avuç kedi meraklısı var, ama çoğunlukla, bilim reddedilemez. Köpekler bizi dışarı çıkmaya, meşgul olmaya ve fiziksel olmaya teşvik eder ve bu da fiziksel ve zihinsel sağlığımıza yardımcı olur. Dr. Stennerson bu kategoriyi yine köpeklere verdi.

Kabul, Dr. Stennerson, sorunu kesin olarak çözerken bariz bir şekilde önyargılı olduğu için tam kredi aldı ve herkesi bir (veya üç) köpeği hemen benimsemeye teşvik ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama