Defi Nedir? Neden Ortaya Çıkmıştır?

0 23

Günümüzdeki finans sistemine genel olarak bakıldığında, sistemin temelinde devletler ve ilgili kurumlar olduğu görülür. Yani sistem, adeta farklı merkezler tarafından kontrol edilir ve yönlendirilir. Bu durum yatırımcılar için farklı risklerin ortaya çıkmasına ve demokratik bir finans ortamının oluşmasına engeldir. İşte burada bahsedilen nedenlerden dolayı Defi uygulamaları geliştirilmiştir. Peki, Defi nedir? Özellikleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve Defi ile ilgili olan diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Defi Nedir?

Defi; en basit ifade ile herhangi bir merkezi olmayan finans sistemine verilen genel isimdir. Burada sistemi kontrol eden bir merkez veya sisteme müdahale eden kurumlar bulunmaz. Böylece sistem, özgür ve demokratik bir finans ortamının oluşmasını sağlar.

Defi, yani Decentralized Finance sisteminin ortaya çıkmasının farklı nedenleri var. Bunlar tek tek incelendiğinde, temel sorunun merkezi yapı olduğu görülür. Merkez bankaları, devletler, ilgili finans kurumları ve benzeri yetkilere sahip olan kuruluşların sistem üzerindeki etkisi istenmeyen bir durumdur. Nihayetinde yatırımcılar farklı unsurları dikkate alarak kendi öngörülerini geliştiriyor ve buna bağlı olarak da yatırımlarını yapıyor. Ancak burada bahsedilen merkezlerin müdahalesi ile durum tamamen değişiyor ve yatırımlar değersiz hale gelebiliyor.

Bankalara olan güvensizlik, sisteme yapılan müdahaleler ve diğer unsurlar nedeniyle Defi uygulamaları geliştirilmiştir. Bu uygulamaların geliştirilmesi ile birlikte merkezsiz borsalar ortaya çıkmış ve yatırımcıların bir kısmı buradan işlemleri yapmaya başlamıştır. Sağlayıcılar ile kullanıcılar arasında direkt etkileşimin önü açılmış ve aracılar önemli ölçüde ortadan kaldırılmıştır.

Defi, henüz yeni bir sistemdir ve geliştirilmeye halen devam ediliyor. Dolayısıyla bu süreçte farklı eksiklikleri olması olağandır. Sistemin şuanda mükemmel olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak yakın gelecekte merkezsiz finans siteminin çok daha kusursuz olacağı ifade edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama